تمیز کردن و ضدعفونی کردن سرنگ های چند دوز و سوزن های انتقال

سرنگ های چند دوز (تکرار کننده) معمولاً برای واکسیناسیون گروه های حیوانات استفاده می شود. سوزن های انتقال برای مخلوط کردن سریع و تمیز واکسن ها استفاده می شود. خطر غیرفعال کردن واکسن‌ها و خطر تحریک بافتی یا تشکیل آبسه با استفاده از سرنگ‌ها و سوزن‌های انتقال آلوده افزایش می‌یابد.

تمیز کردن، ضدعفونی کردن و نگهداری صحیح سرنگ‌ها و سوزن‌های انتقال چند دوز، آلودگی بسیاری از ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها را کاهش می‌دهد. مراحل توضیح داده شده در اینجا فقط از آب لوله کشی و مقطر یا دیونیزه (تصفیه شده) استفاده می کنند و تجهیزات را استریل نمی کنند. این مراحل در حالی که همه میکروب ها را از بین نمی برند، برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن این تجهیزات قابل قبول هستند.

دو نوع سرنگ موجود است

سرنگ های چند دوز یکبار مصرف و سوزن های جاروبرقی (که ممکن است به عنوان سوزن انتقال استفاده شود) در دسترس هستند. اینها خارج از بسته بندی برای استفاده در طول یک رویداد پردازش استریل هستند. اگر داخل بشکه یا لوله آلوده شد (مثلاً با خاک، خون یا مایعات بدن)، سرنگ را تعویض کنید. برای تعیین اینکه آیا این سرنگ‌ها پس از ضدعفونی کردن با گرما ممکن است دوباره استفاده شوند، برچسب را بخوانید. هر بار که محصول مخلوط می شود، از سوزن جاروبرقی جدید استفاده کنید، زیرا این محصولات یکبار مصرف هستند.

سرنگ‌های چند دوز غیر یکبار مصرف و سوزن‌های انتقال باید به گونه‌ای ساخته شوند که در برابر ضدعفونی حرارتی مقاوم باشند، اما برای تأیید آن برچسب را بخوانید. اگر داخل سوزن، بشکه یا لوله آلوده شد، آن را به سرنگ یا سوزن انتقالی که قبلا تمیز و ضدعفونی شده است تغییر دهید.

صاحبان گله های کوچک باید تصمیم بگیرند که آیا زمان و کار مورد نیاز برای تمیز کردن، ضدعفونی کردن، و نگهداری صحیح سرنگ های چند دوز و سوزن های انتقال بین رویدادها با استفاده از محصولات یکبار مصرف بهتر است یا خیر.

 

 

تمیز کردن

شما به یک محل کار تمیز، اجاق گاز، یا مایکروویو، آب شیر (قابل شرب)، یک برس اسکراب کوچک، آب مقطر یا دیونیزه (تصفیه شده) و یک دماسنج برای اندازه گیری دمای آب نیاز دارید. قبل از شروع، دست های خود را بشویید و خشک کنید.

1. با مسواک زدن قسمت بیرونی سرنگ و مکانیسم آن در آب گرم شروع کنید. اگر قسمت بیرونی بیش از حد کثیف است از صابون ملایم استفاده کنید اما صابون را از داخل بشکه و سر سرنگ که سوزن می چسبد دور نگه دارید. به طور مکرر با آب شفاف بشویید.

2. سپس با استفاده از آب تصفیه شده داغ (180 درجه فارنهایت)، داخل سرنگ (بشکه و/یا لوله) را به طور مکرر بشویید و سوزن ها را انتقال دهید. در صورت امکان، سرنگ را برای شستشوی بهتر جدا کنید. سه تا پنج شستشو کافی است.

 حرارتی

سوزن های انتقال یا مایکروویو و تمام قطعات سرنگ که با واکسن تماس دارند (بشکه، اتصال سوزن، پیستون و لوله) را بجوشانید. لازم نیست مکانیسم سرنگ ضدعفونی شود.

  • اجاق گاز: آب تصفیه شده را به جوش بیاورید. سرنگ یا قطعات سرنگ جدا شده و لوله را به طور کامل در آب فرو ببرید. به مدت 5 دقیقه بجوشانید.
  • مایکروویو را در حوله های مرطوب قرار دهید: 5 تا 10 لایه حوله کاغذی مرطوب را دور یک سرنگ جداگانه یا قطعات جدا شده آن بپیچید. اگر جدا نشد، بشکه را با آب تصفیه شده پر کنید. لوله را با آب تصفیه شده پر کنید. سرنگ و لوله بسته بندی شده با حوله کاغذی مرطوب را در یک کیسه پلاستیکی باز و قابل آب بندی مجدد قرار دهید. مایکروویو 5 دقیقه روی HIGH. دستمال کاغذی باید مرطوب بماند در غیر این صورت ممکن است آتش بگیرد. چندین لایه مرطوب دستمال کاغذی از جرقه ناشی از مایکروویو فلز جلوگیری می کند.
  • مایکروویو در آب: سوزن های انتقال فلز را در ظرفی حاوی آب تصفیه شده فرو کنید و حداقل 2 دقیقه در مایکروویو قرار دهید. آب برای آشکار شدن سوزن های انتقال نباید تبخیر شود. سوزن‌های انتقال نیز ممکن است به مدت 2 دقیقه بین لایه‌های حوله کاغذی خیس در مایکروویو روی HIGH قرار داده شوند، همانطور که در بالا برای سرنگ توضیح داده شد.

دوباره کنار هم گذاشتن

  1.    سرنگ را در حالی که هنوز گرم است، بدون تماس با سطح داخلی بشکه سرنگ، نوک سرنگ یا پیستون، دوباره مونتاژ کنید.
  2. پیستون ممکن است با اسپری کردن آن با روغن گیاهی یا روان کننده سرنگ درجه پزشکی روان شود.
  3. در نهایت، سرنگ مونتاژ شده را با آب تصفیه شده داغ (> 180⁰ فارنهایت) بشویید. تمام آب باقیمانده را از سرنگ خارج کنید.

ذخیره سازی

پس از خنک شدن در یک فضای تمیز و بدون پیش نویس، سرنگ مونتاژ شده را در یک کیسه پلاستیکی ببندید. در فریزر نگهداری شود. آن را به دمای اتاق برسانید و درست قبل از استفاده بعدی با آب گرم (> 180 درجه فارنهایت) تصفیه شده بشویید. واکسن ها گرما را تحمل نمی کنند. بگذارید سرنگ قبل از پر کردن در دمای اتاق (<72⁰F) خنک شود.

قبل از اینکه سوزن های انتقال را در دمای اتاق در یک ظرف تمیز و دربسته نگهداری کنید، اجازه دهید تا تخلیه شوند و خشک شوند.

اتوکلاو و زودپز

گله‌های بزرگ/پرخوری‌ها ممکن است استفاده از اتوکلاو یا زودپز خانگی (از جمله Instant Pot®) را برای استریل کردن سوزن‌های انتقال و سرنگ‌های چندکاره در نظر بگیرند. آموزش لازم است و روش استریلیزاسیون (فشار، زمان) برای هر مدل متفاوت است. برای تعیین روش و بررسی استریل بودن تجهیزات، باید آزمایش کنید.